vasehrad
vasehrad
vasehrad
vasehrad
Vyšehrad
Vyšehrad
 
rotunda
rotunda

Program

Výstava ke 100. výročí československé měny 01.07.2019 - 31.12.2019
Staré purkrabství

Výstave je věnována vývoji směny a mincí – předchůdců papírových peněz. Další část výstavy obsahuje okolnosti vzniku československé koruny , přičemž 100 let její existence je dokumentováno na procesu kolkování, který ji provází po celou dobu a je světovým unikátem.


výstava je volně přístupná
ve foyer Starého purkrabství
 
Markéta Hlinovská: CO2 05.09.2019 - 20.10.2019
Galerie Vyšehrad

Markéta Hlinovská (nar. 1978 v Praze) – v l. 2002-2008 absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze (ateliér Grafika I, prof. Jiří Lindovský). V l. 2006-07 studijně pobývala na École Nationale Supérieure d' Art v Dijonu. V r. 2008 obdržela zvláštní cenu národního kola soutěže Henkel CEE Art Award za kresbu (Shortlist nejlepších děl). V témže r. 2008 obdržela také Cenu rektora AVU za nejlepší diplomovou práci. V r. 2017 vycestovala na rezidenční pobyt v AXÉNE07, Otawa (Kanada). Pravidelně vystavuje od r. 2007. Mezi důležité projekty, které zařadily dílo autorky do kontextu současného českého umění lze jmenovat např. INTERCITY: Berlin – Praha (Výstavní síň Mánes, Praha 2007; Saarländische Galerie, Palast am Festungsgraben – Unter den Linden Strasse, Berlin 2008), Cargo (České centrum, Sofie), Černobílé zlaté město 09 (Topičův salon, Praha 2009-10), Fundamenty & Sedimenty. Vzpoura hraček 2011 (GHMP – Městská knihovna, 2011), Nulla dies sine linea (Galerie E. Filly, Ústní n. Labem, 2014) nebo Expozice (Letohrádek Ostrov, Ostrov n. Ohří). Naposledy jsme se mohli setkat s jejími pracemi na samostatných výstavách Srst ve městě (GHMP, Praha 2018) a Helium II (Galerie Havelka, Praha 2018).


 
České zahradní umění a krajinářská architektura v kontextu evropského vývoje 07.09.2019 - 15.12.2019
Park

Karlachovy sady

Výstava představuje především obrazovou formou na 40 velkoformátových panelech s doprovodným textem vývojové trendy evropského zahradního umění a jejich vliv na podobu zahrady a zahradní kulturu v našem prostředí. Zahrada se stala součástí národní kultury a identity a nadčasových hodnot spojených s charakterem a proměnami naší architektury, sídel a krajiny. Prezentované období charakterizují především tři hlavní zahradní prototypy, které ovlivňovaly naše domácí zahrady buď přímo, nebo zprostředkovaně. Jsou to Francouzská zahrada, Anglická krajinářská zahrada a Čínská zahrada.

 
Péče o židovské kulturní dědictví 17.10.2019
Staré purkrabství

9 hodin

Lidské příběhy a osudy

Synagogy - historie, projekty obnovy, způsoby využití. Péče o židovské hřbitovy, projekty záchrany a obnovy, údržba. Muzejní expozice, sbírky umění, historické fotografie, židovské obce.

pořádá Omnium z.s.
Vstupné 300 Kč
Více informací na omniumos.cz
 
Slavnostní uvedení knihy Jmenuji se Orel 19.10.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Slavnostvního odpoledne u příležitosti uvedení knihy s příběhem o slepici, která se zachránila z klecového chovu se zúčastní mimo jiné Marta Kubišová, Ben Cristovao, Jaroslav Dušek, Simona Babčáková, a další osobnosti kulturního života. O hudební doprovod se postará mistr ve hře na australský domorodý nástroj didgeridoo Ondřeje Smeykala.

Vstup je volný.

 
Cirkusárium 20.10.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Na vědomost se dává, že do vašeho města přijíždí nejmenší zvířecí cirkusové varieté na světě. Tento cirkus je ojedinělý tím, že v něm žádných lidí nevystupuje anóbrž program čistě ze zvířecích kousků jest sestaven. Nenechte si náš cirkus ujít neb se již nemusí opakovat, každé představení je originál. Zveme malé a velké, tlusté i tenké!

Loutkové představení Cirkusárium je vytvořené na počest kočovných loutkářů jenž se se svými pimprlaty do dalekých dálek vydávali. Tvořili si trikové loutky, které dokázaly svými pohyby a kejkly udivovat nejedno zahraniční publikum. Podobné trikové principy budete moci vidět v našem cirkusovém představení. Dále je Cirlusárium věnováno všem ohroženým živočišným druhům a rádi bychom apelovali na výjimečnost a nenahraditelnost každého živočicha na této planetě.

Divadlo Toy Machine
Pohádka pro děti od 4 let.

vstupné

dítě 80 Kč
dospělý 60 Kč
 
Republika na Vyšehradě 24.10.2019
Staré purkrabství

13 až 17 hodin

Akce určená široké veřejnosti, která přiblíží historické události vzniku Československa formou sportovně-vědomostních disciplín připravovaných v duchu sokolských a legionářských zásad.  V rámci doprovodných programů bude k dispozici výstava „Vznik samostatného Československa“ a „Tajemství české měny“ za účasti příslušníků Klubu vojenské historie a Československé obce sokolské v dobových uniformách.


Akci pořádá Československá obec legionářská.
Vstup je zdarma.
Více informací.
 
Tomáš Absolon: Dunaj 25.10.2019 - 01.12.2019
Galerie Vyšehrad

Tomáš Absolon (nar. 1987 v Uherském Hradišti) – v l. 2007 -2013 absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění (ateliér Malba III, Škola prof. Michala Rittsteina; ateliér Kresba, Škola Jiřího Petrboka). V r. 2011 studijně pobýval na VŠUP v Praze (ateliér malby, doc. Jiří Černický). V r. 2016 se stal finalistou Ceny Kritiky pro mladou malbu s přesahy. Od r. 2014 pracuje a žije na Mallorce. Spolupracuje s pražskou Galerií Svit. Vystavuje od r. 2010. Mezi důležité projekty, kterých se autor zúčastnil, patří např. projekty Spolupráce (Galerie Trafačka, Praha, 2011), Krize beze smyslu (Galerie Luxfer, Brno, 2013), Typography (České centrum, Rotterdam, 2015), Painting the Sky blue (Lungren Gallery, Palma, 2015), 9. ročník Ceny Kritiky (Galerie Kritiků, Praha, 2016), Obrazy / Paintings (Galerie Svit, Praha, 2016), nebo Echo. Výběr ze sbírky Fait Gallery (Fait Gallery, Brno, 2019). Naposledy samostatně vystavoval v r. 2017 (Plakaat, společně s J. Horčíkem, NoD Gallery, Praha) a v r. 2018 (Deadhead, Fiducia: Galerie Dole, Ostrava). 
 
Slavnostní křest charitativního kalendáře Hvězdy dětem 2020 31.10.2019
Staré purkrabství

18 hodin

Organizace Hvězdy dětem plní sny dětem z dětských domovů. V kalendáři na rok 2020 hrají hlavní roli děti z dětského domova v Mostu, které si přály být vyfoceny s protagonisty seriálu Most. Proto podtitul kalendáře zní: „Dycky Most“ a na fotkách jsou vedle dětí herci Erika Stárková, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a další dětské idoly. Nechybí ani patronka spolku Hvězdy dětem Dana Morávková.

Výtěžek ze vstupného bude přidán k vydražené částce a půjde na podporu dětí z dětského domova.Vstupné 150 Kč

Kapacita je omezená,
vstupenky rezervujte na pokladna@praha-vysehrad.cz

 
Cirkus Prdítko 03.11.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Kdo se bojí, nesmí do cirkusu. Protože v cirkusu, se říká jenom čistá pravda: Malí, velcí, ale i ti vyhynulí, všichni prděli. A kdo neprděl, prasknul. Nevhodné představení, ideální pro poklidné rodinné odpoledne. PSHOW, která jde za hranice viditelného a představitelného.
Ústav úžasu
Pohádka pro děti od 3 let.

vstupné
dítě 80 Kč
dospělý 60 Kč
 
Svatomartinská výtvarná dílna 10.11.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Na svátek svatého Martina se hoduje a ochutnává nové víno z podzimní sklizně. Se svatým Martinem je také spojeno množství pranostik předpovídajících začátek zimy: „Na svatého Marina, bude dobrá peřina“ nebo „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“. Na dílně si děti budou moci vyrobit svého koníka v různých podobách – loutku koně z ponožky, papírovou pohyblivou loutku, a nebo koně na tyči.Dílnu vede Kristýna Fialová
Výtvarná dílna vhodná pro děti od 4 let.

vstupné
dítě 80 Kč
dospělý 60 Kč

 
Sametovka na Vyšehradě 17.11.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Přijďte s námi oslavit den, kdy to všechno vypuklo. Staré purkrabství na Vyšehradě si připravilo interaktivní odpoledne pro rodiny s dětmi.  

Odpoledne plné úkolů, her a tvoření zakončené storytellingovým představením a procházkou k hrobu K.H. Máchy. Děti budou plnit úkoly na několika stanovištích – například ve výslechové místnosti v Bartolomějské, pokusí se o přechod železné opony, ve výtvarná dílně si vyrobí transparent a jednoduché loutky postav spojených se sametovou revolucí a mnoho dalších. V průběhu odpoledne budou moci děti se svými rodiči shlédnout také film Miroslava Trejtnara a Taťány Markové Jak to říct dětem.

Program vznikl ve spolupráci s Vyšehrátkami, Divadlem Toy Machine, Spolkem Story Telling a výtvarnicí Adélou Marií Jirků

jednotné vstupné 60 Kč
 
Deset černoušků 24.11.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Hra odkazuje ke známé anglické černohumorné říkance, která před lety inspirovala Agathu Christie k napsání proslulé stejnojmenné detektivky.
I text Ivy Peřinové je svého druhu „detektivkou“, i zde černoušci záhadně mizí. Je to však „detektivka“ hravá, úsměvná, poetická a určená bez výhrady malým dětem.

Divadlo Lokvar
Pohádka pro děti od 3 let

vstupné
dítě 80 Kč
dospělý 60 Kč
 
Vánoční hvězda 01.12.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Autorská pohádka o Hvězdičce z vánočního stromku a jejím přání podívat se na svět z nebe


Divadlo Krasohled
Pohádka pro děti od 3 let.

vstupné

dítě 80 Kč
dospělý 60 Kč
 
Vánoční recyklodílna pro radost 08.12.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Papírový věnec jako živý

Pohádkový věnec dokreslí sváteční náladu. Se šiškami a větvičkami z kartónu, nebo barevně pomalovaný, polepený koláží, ústřižky látek a stuh, korálky a knoflíky, oblíbenými zvířátky či geometrickými vzory. Pompézní nebo minimalistický, trojrozměrný nebo placatý... 


Výtvarná dílna pro děti od 4 let.
Dílnu vede výtvarnice Adéla Marie Jirků

vstupné
dítě 80 Kč
dospělý 60 Kč
 
Ukradené Vánoce 15.12.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Jaké by to bylo mít Vánoce po celý rok? Co by se stalo, kdybychom naopak Vánoce neměli? Co když tady někde někdo je, kdo nám je chce vzít? Všechna kouzla budou marná, ale možná to nejsilnější kouzlo, Kouzlo Vánoc, dokáže vše napravit.


ToyMachine
Pohádka vhodná pro děti od 4 let.

vstupné
dítě 80 Kč
dospělý 60 Kč
 
Ovečka Betlémská 22.12.2019
Staré purkrabství

15 hodin

Vánoční zázrak očima chundelaté ovečky a starého pastýře.

Loutková hudební pohádka o kouzlu Vánoc pro všechny od 4 let. Slyšíte zpěvy andělské? Beeeé!!!Studio Damúza

Pohádka vhodná pro děti od 3 let.


vstupné
dítě 80 Kč
dospělý 60 Kč
 
Zobrazit vše

Galerie Vyšehrad

Markéta Hlinovská: CO2, 5.9. - 20.10. 2019

Markéta Hlinovská: CO2
Markéta Hlinovská: CO2
Markéta Hlinovská: CO2
Markéta Hlinovská: CO2
Markéta Hlinovská: CO2
Markéta Hlinovská: CO2
Markéta Hlinovská: CO2
Markéta Hlinovská: CO2
Markéta Hlinovská: CO2
Markéta Hlinovská: CO2

Aktuality

Nové edukační programy pro školy

Školy mohou nově objednávat program pro 1. až 4. ročník ZŠ
Staré pověsti české

a pro 7. až 9. ročník, primy až kvarty osmiletých gymnázií
program Bankovka

 
Víkendové prohlídky dočasně ZRUŠENY

Omlouváme se všem návštěvníkům, ale z důvodu rekonstrukce jsou od 2.9. do konce roku zrušeny víkendové prohlídky Kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Martinských kasemat.
Děkujeme za pochopení

 
Uzavření Kostela Stětí sv. Jana Křtitele

Od 2.září 2019 do konce roku bude probíhat v Kostele Stětí sv. Jana Křtitele nutná rekonstrukce vnitřních omítek. Proto bude kostel do konce roku pro veřejnost zavřený a nebudou se konat pravidelné víkendové prohlídky.

Děkujeme za pochopení.

 
Aktuální opravy na Vyšehradě

Do 31. srpna 2019 bude probíhat oprava vnějšího pláště Táborské brány.

Vrata Táborské brány budou uzavřena v termínech:

19.8. – 22.8. 2019  v době od 10,00 – 12,00  a  14,00 – 16,00 hod
26.8. – 29.8. 2019  v době od 10,00 – 12,00  a  14,00 – 16,00 hod
14. 9. 2019 v době od 10,00 – 12,00  a  14,00 – 16,00 hod
Pátky a víkendy jsou bez omezení .


Děkujeme za pochopení.

 
Zasypaný vstup do Podolských kasemat

Na tzv. "Velkých šancích" (louka u dětského hřiště) probíhá odkrytí zasypaného vstupu do Podolských kasemat, který byl nuceně zasypán v 70.letech minulého století. Práce ale nijak neomezují návštěvníky parku ani dětského hřiště.