Staré_purkrabství_zima1
Staré_purkrabství_zima1
Staré purkrabství_cb
Staré purkrabství_cb
SP_sal
SP_sal
SP_predzahratka
SP_predzahratka
 

Staré purkrabství

Staré purkrabství je jednou z palácových staveb, které byly postaveny v královském okrsku za vlády Karla IV. v druhé polovině 14. století. Jako jediná přečkala plenění husitských oddílů v roce 1420 a to pravděpodobně proto, že zde bylo sídlo hospodářského správce Vyšehradu. Současná podoba purkrabství pochází z 18. století a je dílem barokní přestavby pro potřeby vyšehradské pevnosti.

V novodobé historii prošlo Staré purkrabství významnou obnovou v letech 2003 – 2005, kdy zde vznikl sál pro 90 diváků a kavárna.

Víkendový program pro děti
pohádky - výtvarné dílny - akce pro děti
Pravidelný nedělní dětský kulturní nebo kreativní program můžete spojit také s procházkou v parku nebo návštěvou dětského hřiště.

Rezervace vstupenek na
pokladna@praha-vysehrad.cz
tel.: 222 513 842

Pokladna otevřená hodinu
před začátkem programu.

Vstupenky
pohádka: dítě 80Kč / dospělý 60Kč
pohádka s dílnou: dítě 90Kč / dospělý 80Kč
výtvarná dílna: dítě 60Kč / dospělý 40Kč

fb vysehradpurkrabstvi

Programový newsletter zde.

Kancelář
tel.: 222 513 505

Program: Staré purkrabství

Hlupáci z Chelmu 22.04.2018

15 hodin

Co všechno se přihodí, když se sejde pět mudrců u jednoho stolu. Gronam Vůl, Trouba Trejtel, Osel Sender, Mamlas Šmedrik a Zabedněnec Fejvel. Vyřeší problémy malého městečka? Jak potrestat nevycválaného kapra, koho provdat s kým, aby nevznikla pohroma a co když dojde zakysaná smetana?!

Veselé historky o lidské hlouposti, naivitě a lásce. Jak praví židovské přísloví: "Kozel je nebezpečný zepředu, kůň zezadu, hlupák ze všech stran."


Pohádka vhodná pro děti od 6 let.
Divadlo Damúza
Rezervace pokladna@praha-vysehrad.cz

 
Výtvarná dílna Pro radost 29.04.2018

15 hodin

KDYŽ NÁS APRÍLOVÉ POČASÍ ZAŽENE DOVNITŘ

V dubnu už se dá hrát venku častěji, přesto ještě hodně deštivých odpolední musíme trávit doma,a proto oceníme vlastnoručně vyrobené hry, třeba bludiště pro kuličku, stavebnice, závodiště pro autíčka,pidi fotbálek, minigolf, ruské kolo, mechanický krokodýl nebo cirkusák, stínové divadlo, dámu, pexeso...

Výtvarná dílna vhodná pro děti od 4 let.
Dílnu vede Adéla Marie Jirků
Rezervace pokladna@praha-vysehrad.cz

 
Výlet na Říp 06.05.2018

15 hodin

Pan spisovatel Alois Jirásek to neměl při psaní svých Starých pověstí českých vůbec lehké ... A víte, kdo mu nakonec pomohl? Přijďte se podívat a dozvíte se víc. Dobrodružná jízda  ranými českými dějinami.
Po představení kreativní výtvarná dílna - loutky z recyklo-materiálu.
Pohádka vhodná pro děti od 5 let.
Divadlo Loutky bez hranic
Rezervace na pokladna@praha-vysehrad.cz

 
Výtvarná dílna Pro radost 13.05.2018

15 hodin

MASKY DĚLAJÍ ČLOVĚKA

Chladné dny jsou pryč a tak se nám budou hodit rekvizity na hraní venku, třeba indiáni budou potřebovat čelenku, totem, bubínek; kovbojové klobouky a koně; trempové kytaru; rytíři helmu, štít; dámy vějíře a košíčky; víly čelenku a květiny, někdo chce venku pobíhat s čumáčkem nebo zobákem, na hřbetě slona nebo ryby..

Výtvarná dílna vhodná pro děti od 4 let.
Dílnu vede Adéla Marie Jirků
Rezervace na pokladna@praha-vysehrad.cz

 
Má vlast cestami proměn 19.05.2018

11 hodin

Zapomenuté, rozbité a zničené. Tak často končily velké i malé památky naší vlasti. Ale někdy, a v poslední době čím dál častěji, se objeví člověk nebo skupina lidí, kteří se rozhodnou současný stav změnit. Národní putovní výstava Má vlast cestami proměn již po desáté představí lidem po celé zemi místa, která prošla proměnou, a také osobnosti, které za jednotlivými projekty stojí. Je poděkováním autorům proměn i inspirací pro ostatní. A také skvělým rádcem, kam na výlety.

Celý komplet výstavy uvidíme poprvé při slavnostním zahájení, letos v duchu První republiky. Setkáme se s herci a tvůrci stejnojmenného seriálu a také se zástupci krajů Libereckého a Olomouckého při předání Srdce vlasti a se zástupci ostatních krajů při setkání Srdcí krajů. Uvidíme módní přehlídku Sedlické krajky a vyšehradské památky za symbolické vstupné včetně těch, které nejsou běžně přístupné. Nebude chybět dětský koutek, přivítají vás stánky s tradičními domácími výrobky, zručný kadeřník a šikovní žáci učňovských škol. Zazní koncerty skupin Spirituál kvintet, Tučňáci, Cantabile, a Vyšehrad roztančí Hanácký spolek Hatě Tovačov. Nezapomeňte opět na klobouky, a letos je vítána i móda První republiky!

Těšíme se na vás.
Více informací na cestamipromen.cz

 
Výtvarná dílna Staré pověsti české 20.05.2018

15 hodin

O Svatoplukových synech

Kníže Svatopluk byl moudrý muž a radil synům, jak spravovat moravskou říši po jeho smrti, ale synové ho neuposlechli. Z klacků a dřevěných kousků si vyrobíme staré Svatoplukovo hradiště.Výtvarná dílna vhodná pro děti od 4 let.
Dílnu vede Kristýna Fialová
Rezervace na pokladna@praha-vysehrad.cz

 
Prague Food Festival 25.05.2018 - 27.05.2018

XII. ročník Prague Food Festivalu
3 DNY ŠPIČKOVÉ GASTRONOMIE

Hlavní myšlenkou festivalu je nabídnout vysokou gastronomii a nejzajímavější kulinární trendy roku 2018 za přijatelnou cenu. Můžete se těšit na špičkové pokrmy ze všech koutů světa připravené nejlepšími restauranty Česka podle Maurerova výběru Grand Restaurant, na lahodná lokální i zahraniční vína, osvěžující piva, prvotřídní koktejly a luxusní minerální vody. V nabídce bude i celá řada delikates jako čokoládové pralinky, husí játra, párování vína i piva, italské sýry, lahodné paštiky, domácí zmrzlina. Bohatý doprovodný program nabídne cooking show se slavnými šéfkuchaři v De’Longhi Group Aréně, workshopy, přednášky o zdravé stravě, skvělou hudbu nebo akce pro děti. Prague Food Festival si zkrátka nesmíte nechat ujít.


Omlouváme se návštěvníkům parku, ale prostory vyhrazené pro festival budou přístupné pouze s platnou vstupenkou.

Více informací o programu a vstupenkách na
www.praguefoodfestival.cz
 

 
Zobrazit vše
Mapa
 
galerie
galerie
galerie_int
galerie_int
galerie
galerie
galerie
galerie

Galerie Vyšehrad

Budova galerie je pozůstatkem středověké strážní věže, součásti středověkého opevnění. Stojí na skále nad tzv. Libušinou lázní. Podle představ obrozenců, z vrcholku této skály, bájná kněžna Libuše věštila slávu městu Praze.


Galerie se nově zaměřuje na mladé a nejmladší autory, přičemž její prioritní orientace je na malbu, tvorbu obrazu a příbuzná média. Během tří let má koncepce ambici představit významné a zajímavé umělce, jejichž předností je koncentrovaná práce v jednom médiu (s přesahy), přičemž samo toto médium je mnohde aktualizováno a prověřováno různými postupy. Dramaturgii výstav přiravuje kurátor Petr Vaňous.
Otevřeno denně
leden — březen, listopad — prosinec
9.30 — 17 hodin
duben — říjen
9.30 — 18 hodin 

fb vysehradgalerie

23.12.2017— 1.3.2018 je galerie zvřená.

Výstavní rok 2018 zahajuje 2.března

Archiv starších výstav

Program: Galerie Vyšehrad

Jana Farmanová: WE ARE FAMILY 20.04.2018 - 03.06.2018

Jana Farmanová (nar. 1970 v Nitře) – V l. 1989 – 1996 absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislavě (prof. Ján Berger). Patří mezi přední současné slovenské malířky věnující se figurativnímu obrazu a aktualizaci malířské narace, která často přesahuje médium malby směrem k instalaci a práci s prostorem. Opakovaně vystavovala v ČR, například v rámci projektů Prievan (2006, GHMP, Praha), Resetting. Jiné cesty k věcnosti (2007-08, GHMP, Praha), MB, MN, JF, RP, JK, TD (2008, Slovenský inštitút, Praha), 3 kapitola slovenského súčasného umenia (2009, Galerie Kritiků, Praha) nebo Jej svet (2016, OGV, Jihlava).

 

Mapa
 
cihelná brána
cihelná brána
cihelná brána
cihelná brána
expozice
expozice
expozice
expozice
expozice_CB
expozice_CB

Cihelná brána

Cihelná brána byla postavena v empírovém stylu v roce 1841 v souvislosti se stavbou nové táborské silnice přes Vyšehrad. Stalo se tak z iniciativy pražského místodržícího Karla Chotka. Brána je tvořena průjezdem a dvěma průchody pro pěší, které jsou po stranách doplněny prostory strážnice.

Dnes je zde Infocentrum a hlavní vstup do kasemat s multimediální projekcí
o Vyšehradu.

Vyšehrad v dějinách pražského opevnění
Moderní audiovizuální expozice nabízí ojedinělý exkurz do pražské historie.
Na unikátním trojrozměrném modelu současné Prahy můžete sledovat vývoj Vyšehradu v souvislosti s vývojem města a jeho opevnění.

Výstava se skládá ze dvou audiovizuálních prezentací. Jedna promítá vývoj Prahy a hradeb na model soudobé Prahy. Druhá je promítána na stěnu a tak detailně dovysvětluje jednotlivá zvýrazněná místa na modelu pomocí historických kresebných rekonstrukcí, obrazových materiálů a dobových fotografií.

Otevřeno denně
leden — březen, listopad — prosinec
9.30 — 17 hodin 
duben — říjen
9.30 — 18 hodin

Volný vstup.

tel.: 242 451 197


Mapa

 
kasematy
kasematy
gorlice
gorlice
gorlice
gorlice
gorlice
gorlice

Kasematy a Gorlice

Spletitý systém kasemat, podzemních chodeb pro rychlý přesun vojska, vznikal v průběhu 17. a 18. století v souvislosti se stavbou barokního bastionového opevnění. Vyšehradské kasematy mají délku přes 1 km, chodby jsou zhruba 1,5 m široké a 2 m vysoké. Největším podzemním prostorem je tzv. Gorlice o rozloze 300 m2 a výšce 13m. V případě válečného ohrožení sloužila jako shromaždiště vojska, skladiště střeliva a potravin. Dnes je zde umístěno šest originálních sousoší z Karlova mostu. 

Prostor byl vyklizen, zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti v 90. letech 20. století. 

Sál Gorlice je součástí prohlídky kasemat a je zde umístěno 6 originálních soch z Karlova mostu:
- sousoší sv. Bernard s Madonou od M. V. Jackla (1709)
- sousoší sv. Augustina a sv. Mikuláše Tolentinského od J. B. Kohla (1708)
- socha sv. Vojtěcha od F. M. Brokoffa (1709)
- socha sv. Anny od M. V. Jackla (1707)
- sousoší sv. Ludmily s malým Václavem od M. B. Brauna (1720 – 1724)

V jarních a letních měsících je Gorlice využívána pro netradiční výstavní a divadelní projekty.
Otevřeno denně
leden — březen, listopad — prosinec
9.30 — 17 hodin 
duben — říjen
9.30 — 18 hodin

Vstupenky
dospělý 60 Kč
dítě / student / senior 30 Kč
rodina (2 dospělý a 2 děti) 120 Kč
děti do 6 let zdarma

Poslední prohlídka 1 hodinu před zavírací dobou.

skupiny od 10 osob
duben — září
nutné objednat předem na kabelikova@praha-vysehrad.cz


 
Mapa
 
goticka sklep int
goticka sklep int
goticky sklep
goticky sklep

Gotický sklep

Gotický sklep je torzem jedné ze čtyř palácových staveb, postavených v rámci královského okrsku za vlády Karla IV. v druhé polovině 14. století. Prostor sloužil pravděpodobně k uskladnění zásob, zatímco v dnes již nedochovaném prvním patře se nejspíše nacházel hodovní sál s arkýřovou kaplí. Stavby královského okrsku byly vypleněny a rozbořeny husitskými oddíly v roce 1420. Jejich ruiny byly odstraněny při výstavbě barokní pevnosti. 

Gotický sklep byl zrekonstruován pro stálou expozici

Historické podoby Vyšehradu.
Expozice představuje Vyšehrad v jeho různých historických podobách. Nejstarší exponáty dokládají pobyt a činnost lidí na Vyšehradě již ve 4. a 3. tisíciletí před Kristem. Návštěvníci se mohou dozvědět přímo na místě více informací o proměnách této lokality, jejího určení a pochopení v čase.

Stálou expozici připravila Národní kulturní památka Vyšehrad ve spolupráci s Muzeem hl. m. Prahy, exponáty zapůjčil Archeologický ústav AV ČR a Královská kolegiální kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.
Otevřeno denně
leden — březen, listopad — prosinec
9.30 — 17 hodin 
duben — říjen
9.30 — 18 hodin 

Vstupenky
dospělý 50 Kč
dítě / student / senior 30 Kč
rodina (2 dospělí a 2 děti) 100 Kč
děti do 6 let zdarma

Bezbariérový přístup od Starého purkrabství.
Mapa
 
letní scéna v zimě
letní scéna v zimě
letní scéna
letní scéna
letní scéna v zimě
letní scéna v zimě
letní scéna
letní scéna

Letní scéna

Letní scéna se nachází na ploše tzv. redanu, vybudovaného v letech 1849-50 jako předsunutá pozice pro odstřelování města hmoždíři. Jednalo se o reakci vídeňské vlády na potlačené povstání, které v Praze propuklo v červnu 1848. Podobné pozice pro kontrolu města byly zřízeny také na Klárově a na Petříně. Nikdy však nebyly pro zamýšlený účel využity. Jejich funkce zanikla spolu se zrušením pevnostního statutu Vyšehradu v roce 1911.

Letní scéna Vyšehrad - amfiteatr uprostřed hradeb je v provozu od 90. let 20.stol. 
Letní scéna je otevřená dle aktuálního programu za příznivého počasí od května do září.  

Vstup pro vozíčkáře je ze spodní části Letní scény, nachází se pod hradbami Vyšehradu.


Mapa