Staré_purkrabství_zima1
Staré_purkrabství_zima1
Staré purkrabství_cb
Staré purkrabství_cb
SP_sal
SP_sal
SP_predzahratka
SP_predzahratka
 

Staré purkrabství

Staré purkrabství je jednou z palácových staveb, které byly postaveny v královském okrsku za vlády Karla IV. v druhé polovině 14. století. Jako jediná přečkala plenění husitských oddílů v roce 1420 a to pravděpodobně proto, že zde bylo sídlo hospodářského správce Vyšehradu. Současná podoba purkrabství pochází z 18. století a je dílem barokní přestavby pro potřeby vyšehradské pevnosti.

V novodobé historii prošlo Staré purkrabství významnou obnovou v letech 2003 – 2005, kdy zde vznikl sál pro 90 diváků a kavárna.

Víkendový program pro děti
pohádky - výtvarné dílny - akce pro děti
Pravidelný nedělní dětský kulturní nebo kreativní program můžete spojit také s procházkou v parku nebo návštěvou dětského hřiště.

Prodej vstupenek na
GoOut.net
pokladna@praha-vysehrad.cz
tel.: 605 276 246

Pokladna otevřená hodinu
před začátkem programu.

Vstupenky
jednotná cena na pohádku 90Kč

fb prahavysehrad

Programový newsletter zde.

Kancelář
tel.: 222 513 505

Program: Staré purkrabství

Pouť krkonošská 03.10.2020

18 hodin

Pouť krkonošská - Velké máchovské putovánípěšky napříč Čechami z Prahy na Sněžku

Projekce filmu v parku před Staým purkrabstvím,
(v případě nepříznivého počasí se program přesune do sálu).

režie: Karel Čtveráček

Film uvedou autorským čtením své tvorby básníci Vít Janota a Marie Iljašenko.

Vezměte si s sebou vlastní hrnek na čaj.Pořádá Film & Sociologie ve spolupráci s NKP Vyšehrad,
za podpory Prahy 1 a Prahy 2 
www.poutkrkonosska.cz
 
Choboťáci, velryba a darebáci 04.10.2020

15 hodin

Možná i ve vašem městě bydlí dvě obyčejné děti, kamarádi Anička a Tonda. Chodí do školy a jako všechny děti si rádi vymýšlí neuvěřitelné příhody. Ve svých kapsách nosí všechny poklady světa, bojí se zkoušení a nejraději by si celý den jen hráli.

Jednoho dne se jim zakutálí míč za zeď staré zahrady. Pojďme s nimi otevřít rezavou branku a prozkoumat tuto zahradu zarostlou křovím, ve které se skrývá mnoho podivných obyvatel a kde i sochy ožívají.

Ale pojďme rychle, než děti vyrostou a vrátka do jejich fantazie se úplně zavřou.

Pohádková hra, pro děti i dospělé lehce na motivy Trnkovy Zahrady s loutkami i živými herci.


Hafan studio
Představení vhodné pro děti od 4 let.
Jednotná cena vstupenky 90 Kč
 
Hodina modrých slonů 11.10.2020

15 hodin

Co byste si přáli? Auto. Bárbínu. Kačenku. Medvěda. Králíčka. Živýho. Sáňky s červeným řemínkem.

A co jste dostali minule? A loni? A předloni? Kde skončí hračky, které už si ani nepamatujete, že jste dostali? Pamatují si ony vás? Kde se kupují sloní oči? Zuzanka s Tomášem jedno rozbili a teď musí sehnat nové, protože jinak už nikdy nenasněží a Vánoce nepřijdou.


Studio Damúza
Představení vhodné pro děti od 5 let

Jednotná cena vstupenky 90Kč
 
KUK! 14.10.2020 - 17.10.2020

Divadelní přehlídka pro nejmenší děti od 10 měsíců do 3 let.

Čeká na vás nadupaný pohádkový program plný dovádění - 6 pohádek od Studia Damúza, Divadla Polárka Brno a Divadla rozmanitostí Most, a také koncert klasické hudby Filharmoniště pro nejmenší a jejich rodiče.

Vzhledem k prostorovým možnostem Starého purkrabství nebude během této akce k dispozici herna, ale celý areál NKP Vyšehrad je kouzelným místem jako stvořeným pro podzimní procházku s nezapomenutelnými výhledy. Schválně můžete vyzkoušet, kam až dohlédnete a jaké věci vaši mrňousci poznají na dálku...Auta? Labutě? Kola? Hrad? Tramvaje? Řeku?  Nedaleko Starého purkrabství je také vyhlášené dřevěné venkovní hřiště

Přijďte se přesvědčit, že umění a zábava pro batolata existuje a že i vaše ratolest si KUK zamiluje!

Přesunuto z dubnového termínu.
Vstupenky již v prodeji zde
Více informací na kukfestival.cz
 
Fimfárum 18.10.2020

 15 hodin

... a co to vlastně je, to „fimfárum”?

Tři pohádky ze slavné knihy Jana Wericha. Těšit se můžete na malinkatého Palečka a Sněhového žrouta, Čertovské Fimfárum a jednu pohádku do třetice, jak už tomu v pohádkách bývá.


Koncept, hraje: Tomáš Podrazil
Scénografie: Tereza Černá
Knižní předloha: Jan Werich

Představení vhodné pro děti od 3 let.
Jednotná cena vstupenky 90 Kč

 
Zajíček a velká mrkvová záhada 25.10.2020

15 hodin

Zajíček Kuliferda pěstuje mrkev. Věřte, že se na záhonku dost nadře, ale dělá to rád. Jenomže jednoho dne se mrkev ztratí. Někdo ukradl zajíčkovi papání. A to se nedělá! Avšak zloděj se přepočítal. Protože Kuliferda je také velký detektiv... Hudební a interaktivní pohádka i pro nejmenší děti.Divadlo 100 opic
Představení vhodné pro děti od 4 let.
Jednotné vstupné 90 Kč
 
Zobrazit vše
Mapa
 
galerie
galerie
galerie_int
galerie_int
galerie
galerie
galerie
galerie

Galerie Vyšehrad

Budova galerie je pozůstatkem středověké strážní věže, součásti středověkého opevnění. Stojí na skále nad tzv. Libušinou lázní. Podle představ obrozenců, z vrcholku této skály, bájná kněžna Libuše věštila slávu městu Praze.


Galerie se nově zaměřuje na mladé a nejmladší autory, přičemž její prioritní orientace je na malbu, tvorbu obrazu a příbuzná média. Koncepce galerie má ambici představit významné a zajímavé umělce, jejichž předností je koncentrovaná práce v jednom médiu (s přesahy), přičemž samo toto médium je mnohde aktualizováno a prověřováno různými postupy. Dramaturgii výstav přiravuje kurátor Petr Vaňous.
Otevřeno denně
duben — říjen
9.30 — 18 hodin
listopad — prosinec
9.30 — 17 hodin

Vstupné 20 Kč

fb vysehradgalerie


Archiv starších výstav


Program: Galerie Vyšehrad

Veronika Holcová: Zrození Indiga 04.09.2020 - 11.10.2020

Veronika Holcová (nar. 1973 v Praze), absolvovala v l. 1993 – 2000 pražskou Akademii výtvarných umění (Ateliér Kresby, Škola prof. Jitky Svobodové; ateliér Malby, Škola prof. Bedřicha Dlouhého; ateliér Malby, Škola doc. Vladimíra Skrepla; ateliér Grafika II, Škola prof. Vladimíra Kokolii). Realizovala několik uměleckých rezidenčních pobytů – v českokrumlovském  Egon Schiele Art Centru (2000), ve švýcarském Schwellenmatteli (Bern, 2002) a v budapešťské ART Factory (2017). V roce 2015 vydalo nakladatelství Trigon autorskou knihu Veronika Holcová. Na dosah ruky, na které svými texty spolupracovali přední čeští spisovatelé a básníci (D. Ž. Bor alias Vladislav Zadrobílek, Petr Borkovec, Markéta Pilátová, Jakub Řehák, Jáchym Topol). Autorka pravidelně vystavuje od r. 1994. Mezi důležité projekty, které autorku zařadily do kontextu současné umělecké scény lze jmenovat např. Neplánované spojení (1999, Výstavní síň Mánes, Praha), Laboratoř (2001, NG – Veletržní palác, Praha), Nejmladší (2003, NG – Veletržní palác, Praha), Druhý pohled - Mezinárodní bienále současného umění (2005, NG – Veletržní palác, Praha), Resetting. Nové cesty k věcnosti (2007-08, GHMP – Městská knihovna, Praha), Pražské Bienále 4 – Expanded Painting 3 – Short List 09: 12 umělců v České republiky (2009, Karlín Hall, Praha), Tschechien: Ein Tanz (2011, Hangart 7, Salzburg), Science & Fiction A Laboratory od Drawing (2012, Katz Contemporary, Zürich), On the Blue Shore of Silence (2014, Tracy Williams Gallery, NYC), Drak se probouzí. Současná inspirace východoasijským umění (2014, NG – Palác Kinských, Praha), Český sen (2015, The Bohemian Hall, NYC), Signifikante Ungewissheiten (2016, Galerie Heike Curtze, Vídeň), INTRIGUING UNCERTAINTIES (2016, Musée d'Art Moderne de Saint–Etienne Métropole), Sur un terraine étrange (2019, Galerie Kewenig, Berlin) ad.

 

Mapa
 
cihelná brána
cihelná brána
cihelná brána
cihelná brána
expozice
expozice
expozice
expozice
expozice_CB
expozice_CB

Cihelná brána

Cihelná brána byla postavena v empírovém stylu v roce 1841 v souvislosti se stavbou nové táborské silnice přes Vyšehrad. Stalo se tak z iniciativy pražského místodržícího Karla Chotka. Brána je tvořena průjezdem a dvěma průchody pro pěší, které jsou po stranách doplněny prostory strážnice.

Dnes je zde Infocentrum a hlavní vstup do kasemat s multimediální projekcí
o Vyšehradu.

Vyšehrad v dějinách pražského opevnění
Moderní audiovizuální expozice nabízí ojedinělý exkurz do pražské historie.
Na unikátním trojrozměrném modelu současné Prahy můžete sledovat vývoj Vyšehradu v souvislosti s vývojem města a jeho opevnění.

Výstava se skládá ze dvou audiovizuálních prezentací. Jedna promítá vývoj Prahy a hradeb na model soudobé Prahy. Druhá je promítána na stěnu a tak detailně dovysvětluje jednotlivá zvýrazněná místa na modelu pomocí historických kresebných rekonstrukcí, obrazových materiálů a dobových fotografií.

Otevřeno denně
leden — březen, listopad — prosinec
9.30 — 17 hodin 
duben — říjen
9.30 — 18 hodin

Volný vstup.

tel.: 721 015 186

Poslední prohlídka začíná hodinu před koncem otvírací doby.

Mapa

 
kasematy
kasematy
gorlice
gorlice
gorlice
gorlice
gorlice
gorlice

Kasematy a Gorlice

Spletitý systém kasemat, chodeb pro rychlý přesun vojska, vznikal v průběhu 17. a 18. století v souvislosti se stavbou barokního bastionového opevnění. Vyšehradské kasematy mají délku přes 1 km, chodby jsou zhruba 1,5 m široké a 2 m vysoké. Největším podzemním prostorem je tzv. Gorlice o rozloze 300 m2 a výšce 13m. V případě válečného ohrožení sloužila jako shromaždiště vojska, skladiště střeliva a potravin. Dnes je zde umístěno šest originálních sousoší z Karlova mostu. 

Prostor byl vyklizen, zrekonstruován a zpřístupněn veřejnosti v 90. letech 20. století. 

Sál Gorlice je součástí prohlídky kasemat a je zde umístěno 6 originálních soch z Karlova mostu:
- sousoší sv. Bernard s Madonou od M. V. Jackla (1709)
- sousoší sv. Augustina a sv. Mikuláše Tolentinského od J. B. Kohla (1708)
- socha sv. Vojtěcha od F. M. Brokoffa (1709)
- socha sv. Anny od M. V. Jackla (1707)
- sousoší sv. Ludmily s malým Václavem od M. B. Brauna (1720 – 1724)

V jarních a letních měsících je Gorlice využívána pro netradiční výstavní a divadelní projekty.
Otevřeno denně
leden — březen, listopad — prosinec
9.30 — 17 hodin 
duben — říjen
9.30 — 18 hodin

Vstupenky
dospělý 90 Kč
dítě / student / senior 50 Kč
rodina (2 dospělý a 2 děti) 180 Kč
děti do 6 let zdarma

Poslední prohlídka 1 hodinu před koncem otvírací doby.

skupiny od 10 osob
duben — září
nutné objednat předem na kabelikova@praha-vysehrad.cz


Místo je zapojeno do akce
"V Praze jako doma"
 
Mapa
 
goticka sklep int
goticka sklep int
goticky sklep
goticky sklep

Gotický sklep

Gotický sklep je torzem jedné ze čtyř palácových staveb, postavených v rámci královského okrsku za vlády Karla IV. v druhé polovině 14. století. Prostor sloužil pravděpodobně k uskladnění zásob, zatímco v dnes již nedochovaném prvním patře se nejspíše nacházel hodovní sál s arkýřovou kaplí. Stavby královského okrsku byly vypleněny a rozbořeny husitskými oddíly v roce 1420. Jejich ruiny byly odstraněny při výstavbě barokní pevnosti. 

Gotický sklep byl zrekonstruován pro stálou expozici

Historické podoby Vyšehradu.
Expozice představuje Vyšehrad v jeho různých historických podobách. Nejstarší exponáty dokládají pobyt a činnost lidí na Vyšehradě již ve 4. a 3. tisíciletí před Kristem. Návštěvníci se mohou dozvědět přímo na místě více informací o proměnách této lokality, jejího určení a pochopení v čase.

Stálou expozici připravila Národní kulturní památka Vyšehrad ve spolupráci s Muzeem hl. m. Prahy, exponáty zapůjčil Archeologický ústav AV ČR a Královská kolegiální kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.
Otevřeno denně
leden — březen, listopad — prosinec
9.30 — 17 hodin 
duben — říjen
9.30 — 18 hodin 

Vstupenky
dospělý 70 Kč
dítě / student / senior 40 Kč
rodina (2 dospělí a 2 děti) 140 Kč
děti do 6 let zdarma

Bezbariérový přístup od Starého purkrabství.


Místo je zapojeno do akce
"V Praze jako doma"


Mapa
 
letní scéna v zimě
letní scéna v zimě
letní scéna
letní scéna
letní scéna v zimě
letní scéna v zimě
letní scéna
letní scéna

Letní scéna

Letní scéna se nachází na ploše tzv. redanu, vybudovaného v letech 1849-50 jako předsunutá pozice pro odstřelování města hmoždíři. Jednalo se o reakci vídeňské vlády na potlačené povstání, které v Praze propuklo v červnu 1848. Podobné pozice pro kontrolu města byly zřízeny také na Klárově a na Petříně. Nikdy však nebyly pro zamýšlený účel využity. Jejich funkce zanikla spolu se zrušením pevnostního statutu Vyšehradu v roce 1911.

Letní scéna Vyšehrad - amfiteatr uprostřed hradeb je v provozu od 90. let 20.stol. 
Letní scéna je otevřená dle aktuálního programu za příznivého počasí od května do září.  

Vstup pro vozíčkáře je ze spodní části Letní scény, nachází se pod hradbami Vyšehradu.

Program: Letní scéna

Vyšehradský voříšek 03.10.2020

9 hodin

Vyšehradský voříšek je slavnostní den pro psy, jimž se osud obrátil k lepšímu. V přehlídkové části jsou vítáni adoptovaní pejsci z útulků, zachránění z množíren, ale i pejsci bez papírů, jejichž páníčci třeba až později zjistili, že skočili na špek. V doprovodných soutěžích se mohou předvést i pejsci s průkazem původu, protože packu na srdce – máme rádi všechny chlupáče bez rozdílu!

 

Mapa