Bodaidžu macuri - Svátek lip 2022

Sedmnáctý ročník japonské oslavy jara se symbolickým označením Bodaidžu macuri neboli Svátek lip.

Chvála požehnané moci přírody se spojuje s úctyvzdáním prastarým kulturním tradicím i zbožným nasloucháním hlasu posvátného místa. Tak jako byly do starověkého Japonska uvedeny rituály z kontinentu, aby poskytly materiál pro vyjádření niterných pocitů japonského člověka i oporu jeho snahám o povzbuzení vlastní kulturní tradice, obracíme se dnes my s podobným očekáváním k obřadnosti japonské. Věříme, že v ní můžeme najít dostatek podnětů pro naši vlastní radost, vděčnost, paměť, hrdost, souhru i obětavost, že nám může pomoci nalézt naše vlastní místo v kultuře, jejímiž jsme dědici i tvůrci zároveň.

Festival Bodaidžu macuri je pořádán pod záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice, ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad.Program

Festival probíhá od pátečního večera do sobotních 14 hodin. Začíná uvítáním božské lodi na vltavské náplavce na Výtoni, odkud pokračuje alegorickým průvodem Podskalím na Vyšehrad. Hlavní program bude pak probíhat na knížecí a královské akropoli, kde se odehrají očistné rituály, ukázky bojového umění, liturgie, taneční i hudební vystoupení, ukázky čajového obřadu, lukostřelby, divadla kjógenu, deskové hry i hudební a výtvarné dílny pro celou rodinu.
Podrobný program zde.