Vyšehrad 1741

V sobotu 28. srpna se v prostoru před vyšehradským Starým purkrabstvím odehraje celodenní akce s názvem Vyšehrad 1741. Po úspěšném loňském připomenutí bitvy o Vyšehrad roku 1420 se tentokrát na jeden den přesuneme do doby, kdy na habsburském trůně první rok seděla Marie Terezie, mezi Rakouskem a Pruskem se rozpoutal konflikt známý jako Slezské války a Praha se stala středobodem evropského dění. Na podzim roku 1741 – tedy přesně před 280 lety – byl Vyšehrad i s celou Prahou obležen a následně obsazen francouzskými, bavorskými a saskými vojsky.
Tato nepříliš známá kapitola českých dějin ožije v reálných kulisách vyšehradské citadely a pro všechny návštěvníky, kterým bude přístupná zdarma, zde bude k vidění mimo jiné ukázka vojenského ležení, stany s dobovými řemesly či historická kuchyně. Živý program bude probíhat od 10 do 17 hodin a jeho součástí bude slavnostní průvod, přehlídka vojsk s ukázkou vojenských dovedností, historický šerm, rekonstrukce boje o Vyšehrad i prezentace života v 18. století. Akce se koná pod záštitou starostky Prahy 2 Mgr. Jany Černochové.Knížecí a královská akropole

vstup volný

Hlavní programové body:

10.00 průvod

11.30 přehlídka vojsk a ukázka vojenských dovedností

14.00 boj o Vyšehrad

16.00 kapitulace pevnosti


KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY

Od 12 a od 14.30 proběhnou dvě speciální komentované prohlídky k této akci s ředitelem NKP Vyšehrad Petrem Kučerou. Jejich součástí jsou dva úseky kasemat - Martinské kasematy a větev mezi Cihelnou bránou a Letní scénou.
Začátek je na Starém purkrabství.

Další komentované prohlídky:
11.00 Tváře Vyšehradu - Barokní pevnost
13.30 Tváře Vyšehradu - Královský hrad
18.00 Podvečerní procházka Vyšehradem
Začátek je v infocentru Špička.