Cena hlavního města Prahy pro PhDr. Bořivoje Nechvátala, CSc.
V pátek 1.12. 2023 byla panu archeologovi Bořivoji Nechvátalovi udělana Cena hlavního města Prahy.
Stříbrnou medaili získal jako zvláštní projev úcty a ocenění jeho celoživotního díla v oblasti historie a archeologie věnovaného poznání dějinného vývoje Vyšehradu. Cenu za něj převzal jeho syn Antonín.

Stříbrná medaile hl. m. Prahy pro Bořivoje Nechvátala
Laudatio ředitele NKP Vyšehrad Petra Kučery
Vážený pane primátore, vzácní hosté, dámy a pánové,
je mi milou povinností a velkou ctí představit Vám pana doktora Bořivoje Nechvátala a jeho celoživotní dílo spojené s Národní kulturní památkou Vyšehrad.
Bořivoj Nechvátal patří k významným československým, českým a pražským archeologům středověku. V padesátých letech studoval historii a prehistorii na Filozické fakultě Univerzity Karlovy a od roku 1956 pracoval v Archeologickém ústavu Akademie věd České republiky. Svoji odbornou práci začal pod vedením Ivana Borkovského na výzkumu Pražského hradu. Nejdůležitější etapa jeho kariéry ale začala v roce 1966, kdy založil výzkumné pracoviště na Vyšehradě a stal se jeho vedoucím.
Za dobu svého, bez mála padesátiletého, působení na Vyšehradě pan Bořivoj Nechvátal významným způsobem posunul poznání této, pro české dějiny středověku klíčové, lokality. K nejvýznamnějším patří jeho výzkum v oblasti kapitulní baziliky sv. Petra a Pavla, díky kterému byly objeveny pozůstatky románské baziliky prvního českého krále Vratislava. Věnoval se také výzkumu rotundy sv. Martina, baziliky sv. Vavřince a kostela Stětí sv. Jana Křtitele. Při jednom z posledních výzkumů v letech 2011-2014 se Bořivojovi Nechvátalovi společně s jeho kolegou Ladislavem Varadzinem podařil velkolepý objev, když zjistili, že bazilika sv. Vavřince pod sebou ukrývá neznámou církevní stavbu z 10. století, která svým půdorysem odkazuje na byzantskou tradici.
Vedle bohaté výzkumné činnosti Bořivoj Nechvátal vydal řadu odborných publikací a přispíval do mnoha časopisů a sborníků. Je nadšeným propagátorem výsledků archeologických výzkumů i archeologů samotných a nemalou měrou přispěl k popularizaci archeologie a historie Vyšehradu. Je autorem a spoluautorem publikací, knižních průvodců, výstav a stálých expozic s tématikou Vyšehradu.
V neposlední řadě je Bořivoj Nechvátal inspirativní osobností, protože se nebál vyjádřit vlastní názor i ve chvílích, kdy mnozí raději mlčeli. V době totality se mu společně s historikem Rudolfem Turkem podařilo zabránit vystěhování knihovny Vyšehradské kapituly mimo Prahu. Často kritizoval tehdejší mocipány za nedostatečnou údržbu Vyšehradu a jeho památek, zasazoval se o jejich opravy a prezentaci. V osmdesátých letech byl vyšetřován StB, doma i na pracovišti mu byl odposloucháván telefon a prohlížena pošta. Přesto ve svém nadšení a práci nepolevil.
Závěrem bych rád vyjádřil poděkování Národní kulturní památky Vyšehrad, Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě a Archeologického ústavu Akdemie věd České republiky vedení hl. m. Prahy za schválení našeho společného návrhu s nominací pana doktora Bořivoje Nechvátala na Cenu hl. m. Prahy – stříbrnou medaili.
Panu Bořivojovi Nechvátalovi patří velký dík nás všech za jeho celoživotní vědeckou, průzkumnou, publikační a popularizační práci věnovanou poznání dějinného vývoje klíčové pražské památky - Vyšehradu. Přeji mu hodně štěstí a zdraví.